MattSurprenant

© Denise Guerena

High School Football Playoff Outlook

Current Playoff Seeds for SD Prep Football

Braden Surprenant
September 29, 2018 - 7:21 pm
Categories: 

After one week of league play, here is how every team in San Diego is seeded and ranked in terms of their playoff outlook. This is the rating system that will determine the playoffs as according to calpreps.com. If the season ended today this is what the playoff matchups would look like.

Updated on Sept. 29

Open Division (Top 4 teams from Division 1)

#1 hosts #4, and #2 hosts #3

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1.Cathedral Catholic          (5-1)    52.4                 31.7                                         17-20

2. Torrey Pines             (6-0)    47.6                 24                                            16-22

3. La Costa Canyon           (5-1)    44.8                 33.3                                         21-16

4. Helix                             (3-3)    41.8                 37.5                                         28-10

Division 1 (Remaining 12 teams after top 4 in Open)

 

Seeds 1-4 receive first round byes.

#5 hosts #12, Winner plays #4

#6 hosts #11, Winner plays #3

#7 hosts #10, Winner plays #2

#8 hosts #9, Winner plays #1

 

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1.St. Augustine                 (5-1)    38.9                 19.3                                         18-20

2. Eastlake                  (5-1)    38.7                 14.2                                         14-23

3.San Marcos                    (5-1)    37.5                 23.5                                         17-20

4. Madison                        (4-2)    32.7                 26.6                                         20-17

5. Carlsbad                        (3-3)    32.4                 25.4                                         24-12

6. Mission Hills                (2-4)    30.3                 36.3                                         19-18

7. Oceanside                      (3-3)    29.3                 26                                            19-19

8. Rancho Bernardo          (4-2)    28.8                 18.5                                         20-16

9. Steele Canyon               (4-2)    24.9                 19.1                                         24-14

10. Otay Ranch                 (4-3)    22.3                 19.5                                         23-20

11. El Camino                   (1-5)    21.3                 39.7                                         29-7

12. Grossmont                  (2-4)    12.6                 22.7                                         24-13

Division 2 (Top 12 teams)

 

Seeds 1-4 receive first round byes.

#5 hosts #12, Winner plays #4

#6 hosts #11, Winner plays #3

#7 hosts #10, Winner plays #2

#8 hosts #9, Winner plays #1

 

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1.Granite Hills                   (6-0)    29.9                 3.5                                           15-23

2.Point Loma                     (4-2)    25.8                 18.2                                         18-20

3. Poway                      (5-2)    24.7                 13.3                                         21-22

4. Ramona                         (4-2)    24.3                 16.3                                         17-21

5. Vista                              (4-2)    23.5                 11.6                                         19-19

6. Lincoln                          (5-1)    22.1                 0.1                                           17-18

7. Valley Center                (4-2)    20.3                 5.2                                           15-22

8. Mira Mesa                     (4-2)    15.4                 6.2                                           17-19

9. San Pasqual                   (3-3)    10.7                 11                                            21-14

10. Bishop’s                      (3-3)    8.3                   11.7                                         18-15

11. Mater Dei                    (3-4)    7.1                   10.7                                         22-22

12. Olympian                    (1-6)    4.9                   24.2                                         29-16

* Westview, Mt. Carmel, Bonita Vista, Southwest EC, and Valhalla would not make the playoffs.

Division 3 (Top 12 teams)

 

Seeds 1-4 receive first round byes.

#5 hosts #12, Winner plays #4

#6 hosts #11, Winner plays #3

#7 hosts #10, Winner plays #2

#8 hosts #9, Winner plays #1

 

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1.Christian                         (6-0)    33.7                 9.9                                           22-14

2.Monte Vista                   (5-1)    23.8                 3.6                                           19-18

3. Central                           (6-0)    23.5                 -11.3                                        18-18

4. Brawley                         (5-1)    18.9                 3.7                                           20-16

5. Morse                            (4-2)    13.9                 1.3                                           15-22

6. Santa Fe Christian         (3-3)    12.7                 16.7                                         22-16

7. University City              (4-2)    7.3                   -2.7                                          16-21

8.Imperial                          (3-3)    6.9                   5.4                                           23-13

9. El Capitan                      (2-4)    5.6                   16.8                                         21-16

10. West Hills                   (5-1)    2.6                   -13.9                                        8-29

11. Scripps Ranch             (4-2)    -0.4                  -8.8                                          17-19

12. La Jolla                        (2-4)    -1.4                  5.2                                           23-14

*Rancho Buena Vista, Escondido, Hilltop, Mount Miguel and Patrick Henry would not make the playoffs.

Division 4 (Top 12 teams)

 

Seeds 1-4 receive first round byes.

#5 hosts #12, Winner plays #4

#6 hosts #11, Winner plays #3

#7 hosts #10, Winner plays #2

#8 hosts #9, Winner plays #1

 

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1.Kearny                           (6-0)    21.5                 -19                                           10-29

2. San Diego                             (4-1)    3.7                   -23.6                                        9-20

3. Del Norte                               (4-2)    0.3                   -1.7                                          15-21

4. Mar Vista                              (4-2)    -8.4                  -18.9                                        12-7

5. Santana                                 (4-3)    -7.6                  -19.1                                        11-10

6. Chula Vista                           (2-5)    -13.3                -6.9                                          12-12

7. Serra                                     (3-3)    -23.5                -18.1                                        10-10

8. Calexico                               (3-3)    -14.7                -12                                           22-15

9. Coronado                             (4-1)    -16.7                -29.1                                        11-20

10. Classical Academy            (4-2)    -17.9                -30.9                                        12-22

11. La Jolla Country Day        (2-5)    -18.3                -4.9                                          25-19

12. Sweetwater                        (2-4)    -22.1                -8.8                                          12-25

*Fallbrook, Montgomery, Mission Bay, Crawford and El Cajon Valley would not make the playoffs.

Division 5 (Top 12 teams)

 

Seeds 1-4 receive first round byes.

#5 hosts #12, Winner plays #4

#6 hosts #11, Winner plays #3

#7 hosts #10, Winner plays #2

#8 hosts #9, Winner plays #1

 

Rank    Team                                       Rating             Strength of Schedule              Opp. Win-Loss

1. Holtville            (5-1)    -7.3                  -19.2                                        12-18

2. Francis Parker               (6-0)    -8                     -42.2                                        5-32

3.Vincent Memorial          (5-1)    -9.5                  -22.4                                        16-21

4. Tri-City Christian          (5-1)    -10.5                -31.5                                        12-26

5. Orange Glen                  (4-1)    -12.8                -28.9                                        9-21

6. Palo Verde Valley         (3-3)    -21.1                -26                                           16-20

7. Maranatha Christian      (4-3)    -24.8                -28.1                                        18-24

8. Southwest SD               (3-3)    -28.8                -32.8                                        15-21

9. Mountain Empire          (3-3)    -29.1                -32.7                                        11-27

10. Castle Park                  (2-2)    -33.4                -35.4                                        7-17

11. Army-Navy                 (2-4)    -36.8                -30.3                                        16-21-1

12. Calipatria                     (3-4)    -37.8                -35.2                                        15-26

*Clairemont, San Ysidro, Escondido Charter, and Hoover would not make the playoffs.